TEI a gyakorlatban
A TEI Konzorcium
A TEI Konzorcium egy nonprofit szervezet, amely 2000-ben jött létre, ennek ellenére a TEI címke készlet és az Útmutató már 1987 óta létezik. Az Útmutató a bölcsészettudományok és a kulturális örökség szöveges anyagainak kódolási szabványává vált. A kiterjedt, mégis testreszabható címkekészlet (több száz elem) a legegyszerűbb kódolástól (például egy szöveg szerkezete bekezdésekben, fejezetekben, stb.), a szótárak, költemények változatainak, vagy éppen egy drámának a rendkívül árnyalt és értelmezhető kódolását biztosítja. A TEI, ahogy először az SGML-ben, jelenleg pedig az XML-ben fejezték ki, a szöveges típusok és a kiadói környezet széles választékán keresztül használható, mert hardver és szoftver független. Előnyére szolgál az is, hogy a felhasználói közösség vezérli. A tudományos kutatói közösség dolgozta ki és fejlesztette (Burnard, 2015), így megfelel a közösségi igényeknek.
A TEI Konzorcium egyik fő feladata, hogy kidolgozza és fenntartsa a bölcsészettudományos adatok kódolására vonatkozó iránymutatásokat. Ezeket az útmutatókat először a szövegek kódolására dolgozták ki, de kiterjesztették más típusú adatok beillesztésére is. Például, a TEI Header használható multimédiás objektumok leírására. A TEI Útmutató részletes információkat tartalmaz minden TEI elemről, valamint ajánlásokkal és példákkal szolgál ahhoz, hogyan használjuk őket. Az Útmutató az egyetlen és legátfogóbb forrást biztosítja a TEI használatához, és online elérhető.
A TEI elemek modulokba szerveződnek. A „core” modul tartalmazza a legtöbb kódolási projekthez szükséges elemet (beleértve a bekezdéseket, idézeteket, sorokat, versszakokat, egyszerű linkeket, stb.) és az Útmutató 3. fejezetében található. Ezenkívül vannak modulok a speciális szövegtípusok kódolásához is, mint pl. próza, költészet, kéziratok, szótárak. Ebben a szakaszban az alapvető TEI szabályokat és az Útmutatóban leírt leggyakoribb/legfontosabb TEI címkéket mutatjuk be. A TEI elemek teljes, betűrendes listája, illetve az elemek felhasználása valószínűleg a legegyszerűbb módja annak, hogy megértsük, hogyan kell használni az adott elemet.
A következő videón Lou Burnard, a TEI egyik alapító szerkesztője látható, előadása kiváló bevezetés a TEI-be és annak történetébe.
További olvasnivaló
Lou Burnard. What is the Text Encoding Initiative? How to add intelligent markup to digital resources. Marseille. 2014. <http://books.openedition.org/oep/426>.
‘TEI: P5 Guidelines’, Text Encoding Initiative <http://www.tei-c.org/Guidelines/P5/>